DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

O mě a bulteriérech

 

 
 
Kdybych nepotkala bulteriéry, netušila bych, jak doopravdy krásná může být psí duše....

Tyto stránky jsou o radostech i starostech života s bulíky.

                    

             

Má láska k bulíkům začala knížkou Senzační trio, kde je bílý pes Bor. Jméno podle něj dostala i naše první fenka Bora. Dožila se krásných 15ti let a byla zdravým, odolným a silným bulteriérem s výrovnanou povahou. Dřív se bulteriéři v dobrém zdravotním stavu dožívali 15-17 let a i v tomto vysokém věku zvládli případné chirurgické zákroky např. kastrace při zánětu dělohy. Bulteriér byl pes, o kterém se povídaly různé neuvěřitelné příhody a těšil se respektu mezi chovateli a výcvikáři pro svou houževnatost, sílu a vytrvalost. I má další bulteriérka měla spoustu energie, odvahu, lásku k lidem, smysl pro humor a šla by se mnou na kraj světa kdybych chtěla. Díky ní jsem se ovšem poprvé setkala se zásadními zdravotními problémy - onemocnění srdce a ledvin - více v sekci zdraví. U jednoho psa se s tím člověk snáze popere i když je to těžké a smutné. Ve chvíli, kdy se podobné problémy objevily u třetí fenky, říkala jsem si, že to není normální. Zjištění z mého okolí bylo, že bulíků s některým s dědičných onemocnění srdce či ledvin přibývá.

Pokrok doby a rozvoj komunikačních a sdělovacích technologií s sebou nese především snadnou formu šíření informací. Díky tomu se v posledních letech dovídáme mimo jiné i o častých zklamáních a potažmo velkých ztrátách nejen chovatelů, ale i „obyčejných“ majitelů psů.

Doporučuji všem majitelům, aby nechali svého psa vyšetřit, protože i když běhá a cvičí, může být nemocný. V tomto případě skutečně nestačí dojem, že můj pes je šťastný a spokojený a tudíž se mě tato hrozba netýká. O to víc věnujte pozornost příznakům, jako je blednutí nebo naopak namodralé zbarvení kůže a sliznic, které se nazývá cyanóza, zvýšené unavitelnosti a zadýchávání, které vždy nemusí souviset s bezprostřední námahou. I několik roků starý pes, který celý život žil normálním způsobem, může být těžce nemocný a na své trápení nás upozorní až v průběhu života.

Ne vždy je ještě dostatek času k rekapitulaci..

 

Nejpřesnější je vyšetření pomocí tzv. dopplerovské echokardiografie, která umožňuje zobrazit proudění krve v srdci.

Seznam veterinářů kardiologů je na stránkách bulteriér klubu.

 

Poslech při běžné prohlídce vadu odhalit nemusí!!!

Tuto situaci by měl řešit Klub anglického bullterriéra, který ponechává testování chovných psů na vůli chovatele. O tom, že valná většina takových onemocnění je přenosná přes celé generace, není třeba mluvit. Zatím vznikla tzv. genealogie-databáze všech psů vlastnících průkaz původu, kde se pomalu informace o zdraví jednotlivých psů objevují, dá-li je majitel k dispozici. Genealogie nemá za účel informovat pouze o nemocných psech, ale poskytnout rychlý a pohodlný přehled o celém chovu a usnadnit orientaci v něm. Podrobnější informace o konkrétním zvířeti jsou opět pouze na vůli majitele.

I nadále je na každém z nás, jestli svého psa vyšetříme a jak s touto informací dále naložíme. Nejde zde jen o současnou populaci bullteriérů, ale především o její budoucnost.

Závažnější forma onemocnění srdce má samozřejmě za následek předčasnou smrt zvířete ve velmi nízkém věku, v lepším případě doslova boj o život za použití dostupné medikace, která ovšem není všemocná. Současná medicína umožňuje vývoj těchto onemocnění částečně regulovat a zmírňovat, ovšem ne odstranit. Jaký má takový výsledek dopad na obyčejného smrtelníka, který má psa nejen pro prestiž, ale hlavně jako milovaného člena rodiny, není nutné zmiňovat. Proto je třeba si uvědomit, zda chceme mít hodně krásných bulteriérů, kteří mladí umírají po pár letech nepříliš kvalitního života, a nebo zda stojí za zvážení určitá rezerva v našich ambicích a životních touhách. Také nesmíme zapomínat na naše kamarády, kteří průkaz původu nevlastní. Ani těm se takové neštěstí nevyhýbá, protože všichni mají své více či méně vzdálené předky.

 

Jeden nemocný pes, který oželí své potomky, může zachránit mnoho příštích životů a nám, majitelům, ušetřit veliké utrpení, když náš opečovávaný a milovaný psí kamarád musí odejít, aniž by jeho tělo a mysl chtěla opustit náš lidský svět. Spolu s nimi odchází nenávratně také kus z nás. V dnešní době, kdy je často láska ke zvířatům a příkladná péče ponižována týráním zvířat ať už psychickým či fyzickým, není třeba připravovat o nárok na krásný život i ty, kteří by jej po našem boku rádi prožili.

 

Věnujte svým nejvěrnějším přátelům pozornost, kterou si opravdu zaslouží, protože oni vás jako samozřejmost neberou; kdyby bylo na jejich vůli, stáli by při vás až do samého skonání světa.

 

 
 
 
Věra Pisárová
Brno
v.pisarova zavináč seznam.cz

skype: verkapisarova
ICQ 488 374 725