DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Canisterapie

Seznamování s cizím psem Seznamování seznamování nácvik klubíčka prověření klubíčka sbírání hovínka
mazlení a hlazení mazlení Vendulka rozhovor pro  ČT 1
 

 

 

 Článek, který jsem napsala pro zpravodaj 2/2006 a bulterier.net

 

 

Vendulka – projekt Kamarád

 

Vendulka (Héra Excalibur *30.6.1999) je pes, kterého máte jen jednou v životě.Rozumí každému vašemu slovu, ale rozumíte si i beze slov.Vendulka kromě talentu komediálního vlastního každému bulterierovi, je i výborný lovecký pes.Ráda a dobře slídí,po barvě téměř běží,je hlasitá na stopěa také voda je její velkou vášní.Má zkoušky ZV,BZ,LZ a protože ji výcvik baví,máme i zkoušky ZZO,ZOP,BH.Samostatnou kapitolou jsou zkoušky canisterapeutické.A ty byly základem při vzniku projektu Kamarád odboru prevence Městské policie Brno.Je zaměřený na bezpečný kontakt dětí se psy a je určen pro MŠ a I.stupeň ZŠ,ale i pro děti postižené.Jedna lekce trvá asi hodinu podle počtu dětí.

 

 A jak hodina vypadá? Já s Vendulkou a kolegyní Hankou si začneme s dětmi povídat,představíme plemeno bulterier a řešíme i otázku medií a termínu „ bojové plemeno“ .Probíráme,kdo má pejska,jestli někoho pes kousl a proč a jestli se někdo bojí.Potom začne první cvičení a to je seznámení s cizím psem,pokud majitel dovolí si ho pohladit.Děti jednotlivě přistupujík Vendulce a pozdraví a zeptají se,zda si můžou pejska pohladit.Po mém svolení dají Vendulce očichat ruku a pohladí ji po zádech.Většinu rukou i olízne.Další je situace, kdy je dítě venku samo a potká psa bez majitele.Vysvětlíme jim, jak z gest psa poznají, že jim hrozí nebezpečí.Vendulka předvede nejdříve psa veselého s vrtícím ocasem, sklopenýma ušima a uvolněným postojem.A potom psa,který se chystá k útoku. Vendulka je výstavním postoji,má vztyčený ocas,napjaté tělo a upřeně sleduje pamlsek.Nakonec zaštěká a ukáže zuby.Dětem zdůrazníme, že se nesmí hýbat a dívat se psovi do očí.Dále je opět praktické cvičení,kdy se učí poloha „ klubíčko“ .Děti ˙si kleknou,hlavu opřou o zem a dají ke kolenům,ruce na krk a záda jsou kulatá.Účelem je krýt si nejzranitelnější části – krk,břicho a obličej.Dětem schováme mezi kolena pamlsek a Vendulka do nich z boku strčí hlavou a převrátí je na bok,aby se dostala k odměně.Naučí se tak,že pes má sílu a převrátí je,také ,že musí i na boku zůstat v klidu a chránit si nohama břicho.Mnozí poprvé zažijí takový přímý kontakt se psem a pochopí,že když budou v klidu,pes jim neublíží.Sama jsem si to zkusila a je to velmi zajímavý pocit ležet bezbranně na zemi,když do vás narazí 25 kilový pes.Nakonec probíráme vyhlášku města Brna a hlavně úklid hovínek.Máme umělé a každé dítě sizkusí sebrat ho do sačku.Před rozloučením ještě hromadné hlazení a případné dotazy.Projekt funguje 4 roky a děláme 2 x týdně 1 – 2 třídy o průměru 25 dětí.Vendulka tak již ukázala spoustě dětí,že není ten bojový pes z televize a i paní učitelky jsou většinou velmi překvapné.Děti pochopí,že je moc důležité jejich chování v rámci prevence útoků ať už u psů doma nebo venku.Jsem moc pyšná, že právě bulterier dělá tuto osvětu,protože spousta lidí má stále zkreslenou představu o jejich povaze,ale to každý majitel zná sám.Projekt byl několikrát představen v televizi (ČT,Nova) a novinách a také školském zpravodaji.

 

 Ale teďz druhé strany.Vendulce je 7 let a má subaortání stenozua dysplazii mitrálních chlopní,hypotyreozu a také její ledviny nedokážou ředit krev.Právě srdeční vada je největší problém a už na tuto činnost fyzicky nestačí.Do svých 5 ti let byla pes na kterém nikdo nepoznal,že je nemocný a ani poslechem nikdo nic neodhalil.Pak najednou začala kašlat a být unavená.V tom je ta zrada,že nic nepoznáte bez speciálního vyšetření.Je mi to moc líto,že v době kdy by mohla být plně aktivní a užívat si života už nemůže skoro nic.A ani finanční stránka není nezanedbatelná – speciální granule pro kardiaky,karnitin a léky.Je tov rukou nás všech a i když máte teď to štěstí,že máte psa zdravého,příště už to tak být nemusí a je potřeba se dívat dopředu.Proto bych chtěla poprosit všechny majitele a chovatele,aby nechali své psy vyšetřit a výsledky i psů nemocných poslali poradkyni chovu.Za nemocného psa se nikdo stydět nemusí a tajit to,jen ublíží dalším psům a lidem.Na závěrbych chtěla napsat,že projekt Kamarád nekončí „ invalidním důchodem“ Vendulky.Máme připravenou další bulinku Thayu (Erika Železný kůň *7.9.2005), kterou MP Brno koupila protento projekt.Thaya tak bude po Vendulce dalším bulíkem, který bude děti učit a hlavně jim ukáže jak jsou úžasní.
 

Thaya se kouká jak se to dělá Malá Thaya si hraje ve třídě



Canisterapeutické zkoušky Thaya
 

Projekt Kamarád díl druhý


Co je canisterapie již většina lidí ví. Jednou z její je oblastí AAE neboli Animal Assisted Education - vzdělávání za pomoci zvířat. Do ní by se dal zahrnout projekt Kamarád Městské policie Brno, který probíhá již třetím rokem na brněnských mateřských a základních školách.
Jak probíhá vypadá jsem psala ve zpravodaji číslo 2/2006.Vendulka nám zestárla a protože je nemocná,museli jsme si vychovat nástupce, tedy spíš nástupkyni. A tak začalo hledání dvou povahově kvalitních rodičů.
Jako tatínka jsem si zvolila psa Joy Fresh Kyvet, je to velký pohodář a nerve se se psy. Jak já říkám takový houpací kůň…Navíc je bílý a podobný Vendulce. Maminka lovkyně Bonnie Beef Terible Lovely,je vášnivá aportérka a patří mezi hodně aktivní bulteriéry. Bílou fenečku Eriku Železný kůň jsem si dovezla koncem listopadu 2005. A tak jsme pomalu začali s přípravou na budoucí povolání Thayi,jak jsme fenečku pojmenovali. Jedna z prvních věcí byl výlet do Vaňkovky,což je velké nákupní centrum v Brně. Je tam spousta lidí,obchodů a jezdící schody. Divíte se, že tam může pes? Je to také průchod mezi vlakovým a autobusovým nádražím, proto tam občas nějakého psa potkáte. Ideální místo pro navykání na velké množství lidí. Navíc listopad a prosinec jsou chladné a procházky městem nepřicházely v úvahu. Tak jsme chodily kolem obchodů a proplétaly se mezi lidmi. Myslím si, že by pes měl umět zvládnout co nejvíc situací a proto svoje psy učím jezdit po schodech a plošinách.Sice to většinou v životě nepotřebují, ale učením se rozvíjí mozek a zvyšuje inteligence. Když jsme přišly poprvé do třídy se štěňátkem, děti byly celé nadšené. Ze začátku chodila Thaya s námi jen jednou týdně, aby toho na ni nebylo moc a postupně jsme návštěvy přidávaly. Většinu hodiny prospala nebo si hrála. Chodila na volno po třídě a mazlila se s dětmi. Brzy už ji zvonění ani výskot nevzbudily a dodnes dokáže ve třídě tvrdě usnout i když děti jsou někdy hlučné a zlobí. Hodně se naučila od Vendulky, která se k ní chovala a stále chová velmi mateřsky. Každé ráno ji umyje obličej a přivítá se s ní. Další fáze socializace byla u veterináře, protože na canisterapeutických zkouškách je reakce na pach desinfekce. Při výkonu canisterapie jsou někdy přítomni i lékaři a pes si tento pach nesmí spojovat s ničím nepříjemným, nesmí se bát nebo útočit. Návštěva u pana doktora byla spojená s hlazením a pamlsky, sem tam nějaké očkování. Prostě zábava, hlavně pro psa. I když byla téměř pořád s Vendulkou, učila se psí řeč i ve výběhu pro psy, který je oplocený a máme ho za domem. Sídliště je plné různých retrívrů, bíglu, pudlíků a voříšků, většinou hodných a nekonfliktních. Ti nám pomáhali a nikdo z nich jí nikdy neublížil. Samozřejmě jsem se nejdřív dívala jak se pes chová, než jsem k němu Thayu pustila. Jedna špatná zkušenost může pokazit hodně práce, proto je opatrnost na místě.
 Čas plynul a miminko rostlo. Ve škole trénovala postoje a pozice, hrála si se mnou na paní na procházce a pomalu zjišťovala, že se nemůže jen válet, ale musí také poslouchat. V jedenácti měsících už jsme chodily jen s ní, bez Vendulky.
Ve třinácti měsících jsme se přihlásily na canisterapeutické zkoušky. Byl krásný podzimní den a na zkoušky se sešlo 16 psů. Zlatí retrívři, pudlíci, šeltie, jezevčík, špringršpaněl, kříženec a Thaya. V úvodu nás paní předsedkyně potešila, větou, že bulíci jsou úžasní terapeuti a všichni kteří u nic dělali zkoušky byli výborní a bezproblémoví. To mě moc potěšilo. Při nástupu kousla špringršpanělka Thayu do nosu, což ji trochu vyvedlo z míry, ale za chvíli už to bylo v pořádku. Jednotlivé zkušební řády sdružení, která psy prověřují jsou podobné a jde hlavně o vyrovnanou povahu, temperament není na škodu, jen musí být pes ovladatelný. Zkouší se reakce na cizí psy, hlouček hlasitě se bavících lidí, kdy jednomu z nich upadne berle, jiný roztáhne deštník, další psa z nenadání pohladí. Pes se může leknout, ale nesmí panikařit, prchat nebo útočit. Očichává se již zmiňovaná látka s desinfekcí, cvičí se základní poslušnost a zklidnění rozdováděného psa. Důležitá je disciplína oční kontakt, kdy je pomocník na zemi na dece, stojí na čtyřech a dívá se psovi do očí. Pes může uhnout, odejít a nebo umýt obličej jako Thaya. V žádném případě to nesmí brát jako výzvu k boji! Pak ještě přenesení cizí osobou, reakce na člověka na vozíčku, posazení na klín a chůze vedle vozíčku. Disciplín je 10 a za každou je 1, 2 nebo 3 body. Složily jsem zkoušku na plný počet plus tři body za vstřícnost. Každý pes dostane certifikát, který platí tři roky a pak se zkoušky opakují. Některá sdružení přezkušují psy každý rok, povaha psa se za tu dobu může nějakou novou událostí či zkušeností změnit. Proto se dělá vše pro bezpečnost klientů.
Thaya pracuje už půl roku sama a když ji srovnám s Vendulkou je klidnější a jemnější. Takže i malé děti ve školce šťouchá tak, aby jim neublížila. Vendulka je také citlivá, ale přece jen má nějaké kilo navíc a hlavou do nich drcala víc, také rychleji pracovala i cvičila. Thaya si vše dobře rozmyslí, ale je přesnější.
Prošly jsme hodně škol, některé krásné, vyzdobené, opravené jiné obyčejné. Většinou paní učitelky (učitele muže jsme zatím v hodině nepotkaly) čekají, že přijdeme s německým ovčákem. Když vidí Thayu vyděsí se…To je přece ten strašný pes…Kousne mě…V jedné škole musela jít Thaya po chodbě s náhubkem, ale ve třídě ho mít nemusela. Zvláštní. Tyto reakce mě trápí, protože pověst bulteriéra je opravdu hrozná. Málokdo pozná, že to není pitbul, ale je to ten bojový a to jim stačí. Takže pořád dokola vysvětlujeme, že je to bulík, že jsou moc hodní a že je to vše jen o majitelích. Asi 20 procent učitelek o plemeni něco ví, nebojí se a jsou rády, když se můžou s Thayou pomazlit.
Další místo, kde budeme dělat radost je Klokánek. Je to zařízení náhradní péče pro děti, které byly odebrány rodičům ať už pro nevyhovující životní podmínky nebo týrání. Oproti dětským domovům se děti neoddělují podle věku, ale sourozenci zůstávají spolu ve skupině a stará se o ně jedna teta. Jak taková návštěva probíhá napíšu zase třeba příště…
Uběhlo 18 měsíců našeho společného života a z Thayi už je velká holka. Nechodíme jen do školy, ale zkusily jsme i psí sporty jako coursing a dogtreking (ten obzvlášť doporučuji). Také cvičíme poslušnost, stopujeme a laškujeme s obranou.V Létě jsme byly na táboře bulíky ve Zbraslavi a neoficiálně jsme si udělaly zkoušku ZZO. Máme krásný pohár za třetí místo.  Thaya je bohužel také nemocná, proto jsme sportů musely nechat. Má dysplazii mitrálních chlopní. Bere léky a zátěž musím dávkovat opatrně. Pokud bude bez problémů, zkusíme zkoušky poslušnosti a možná i nějaké stopařské. Víc neplánuji, protože její srdce má tři chlopně nedomykavé a projevovat se to začalo už v devíti měsících. Potřebuje hodně odpočívat. 
A kdo bude další? nevím…jestli bulteriér.