DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Naše aktivity

Bulterier je plemeno nejen krásné a milé,ale také všestranné. Měla jsem možnost s holkama zkusit většinu psích sportů a vždycky je to bavilo.Zde je pár fotek a základních informací.Můžete se nechat inspirovat... :-)

Obedience

 

Do klubu obedience jsem se přihlásila,protože jsem si o tomto sportu přečetla v časopise Psí sporty.Je vhodný i pro psy,kteří nejsou zdravotně úplně v pořádku,protože se cvičí pouze poslušnost.Dostala jsem zkušební řád a začaly jsme pomalu cvičit.Od začátku jsem si psala s paní Ivanou Kocifajovou,která mi velmi ochotně odepisovala na všechny otázky ohledně výcviku.A protože se u nás jednalo o zcela nový sport,byla pozvána Ann Schőnenberger,aby nám ukázala jak to má vlastně vypadat.Cvičí s border kolií agility,tanec se psem a obedience,kde jsou velmi úspěšné.První seminář byl v květnu,ale to jsme se nemohly zúčastnit.Druhý byl naplánovaný na srpen a ten už jsme si ujít nenechaly.

Ještě před ním mi paní Kocifajová psala o výcviku pomocí klikru,který jim Ann ukazovala a začala používat u svých fen cane corso,kde má velký úspěch.Zakoupila jsem klikr také a podle rad paní Kocifajové a knížky jsme začaly cvičit.Thaya pochopila hned a moc se jí s ním výcvik líbí.Takže jsem byla zvědavá,jak ho používá profesionál.Ann je na první pohled velmi sympatická a pohodová žena a celý seminář se v tomto duchu nesl.V pátek večer jsme probraly teorii výcviku a jednotlivé cviky obedience. V sobotu následovala praxe.Dopoledne nám ukázala práci s klikrem u své feny a u dvou cizích psů a odpoledne jsme zkoušely jednotlivé cviky obedience se svými psy a Ann nás ochotně a trpělivě opravovala a radila,jak chyby odstranit.Některé cviky se cvičí jinak,než jsem si myslela,ale proto jsme do Kladna jely,abychom se to naučily.Obedience vypadá na první pohled velmi jednoušše,ale opak je pravdou.Jsou 4 třídy – začátečníci,1,2 a 3.Cviky jsou stejné,jen se liší obtížností.U vyšších tříd je velmi důležitá přesnost a souhra psovoda se psem.

 

Oficiální pravidla OBEDIENCE pro Českou republiku se vytváří.
Členi OBEDIENCE CZ mají k dispozici pilotní verzi řádu, jenž vychází ze švýcarského zkušebního řádu obedience. 

FCI Obedience (Třída 3)
 

 

Výcvik pomocí klikru je velmi zajímavý a nestresující.Je to varianta jak udělat psům,kteří se nemodlí k míčku,ale ke žrádlu, poslušnost zajímavou a zábavnou.A to je pro obedience důležité,aby to psa bavilo.Klikr zvyšuje soustředění a pozornost psa při výcviku.Je to pro psa ujištění,že cvik provedl správně.Přínosná je knížka od Moniky Sinner: Pes-clicker trénink (nakladatelství Grada) ,stojí asi 100,- kč.Klikr se dá koupit ve zverimexu nebo třeba na www.baron.cz  www.shop.kynolog.cz apod.Začátečníkům doporučuji se podívat jak klikr používá někdo zkušený a nestydět se zeptat,jak se to dělá správně.

Hlavní zásady jsou: nejdřív vytvořit spojení klik a odměna,to znamená,když je pes u vás a kouká na vás kliknete a odměníte,vždy jen ve chvíli kdy vás plně sleduje.Neklikat blízko hlavy psa,po několika dnech,když už ví co to znamená začít odměňovat za různé pozice,které jsou provedené správně např. leží a není „vyvalený na kýtách“.Cvičit krátce,třeba jen pár minut denně,cvičení ukončit po správném provedení cviku,když se pes nesoustředí a zajímá jej něco jiného,nechat ho to prozkoumat a pak se ke cvičení vrátit,obzvlášť u mladých psů,kteří ještě nejsou schopni se dlouho soustředit.Každý cvik rozfázovat na části a postupně a pomalu skládat.Netlačit a nespěchat,aby pes neztratil radost,když se to naučí pořádně i když to bude trvat déle,nebudete se muset vracet zpět.Odměňovat a hodně chválit,nestydět se projevit radost z povedeného cviku.Měnit prostředí kde se cvičí i strany těla u které pes cvičí např. chůze u levé i pravé nohy.Neklikat když bude pes daleko a vy ho budete chtít zvukem přivolat!Není to dálkové ovládaní. Také zde si můžete přečíst o použití klikru.

Stránky Ann http://www.hundesport-as.ch/

Pro zájemce o tento sport jsou věškeré informace na www.obedience.cz  ,skládat zkoušky můžou i voříšci,jen nesmí na mezinárodní soutěže.

Děkuji klubu,že tuto zajímavou a příjemnou akci uspořádal a už se těším až bude něco podobného v Brně.

Na tuto akci jsem zakoupila Thayi spacák pro psy na www.exo-eko.cz značky Coleman.Dělá se ve dvou velikostech a je vhodný pro psy,kteří rádi spí pod peřinou

Snídaně Teorie a jednotlivé cviky   
Přivolání,hlavně nespěchat Thaya odpočívá Maskovaná Ann jako rozhodčí  Staf.BT Sofinka xZl. retrív a saluka KeiraBostonka Fifinka x Vendulka     a další si můžete prohlédnout na www.obedience.cz
    
     


 

 

Active holiday 2007

Na úvod musím poděkovat Janě Fojtů a dalším z BCC,že tuto akci opravdu pečlivě a výborně připravili.Mají za to můj dík a obdiv.....

Když jsme se v březnu přihlašovaly,myslela jsem si,že si s Thayou zacvičíme a užijeme týden s kamarády a jejich čumáčky.Thaya 14 dní před táborem podruhé dohárala,trvalo to zase jen 14 dní a bylo slabé.Poté se objevil výtok a začala se i pomočovat,jeli jsme na sono a v děloze byla náplň,takže to vypadalo na pyometru.Kastrace byla kvůli srdci poslední možností a tak dostala antibiotika a hormonální injekce,které jsem jí píchala doma.Byla opravdu velmi statečná a držela.Jen jí po nich bylo vždycky hrozně špatně,asi hodinu se jí navalovalo a pak se konečně vyzvracela.Po kontrole za týden,už byla náplň menší a paní doktorka nás na tábor pustila s tím,že se nesmí zatěžovat a injekce obden.
Mezitím nám odpadla výcvikářka a bylo přihlášených 60 psů a asi 70 lidí a tak mě Jana poprosila,abych si vzala poslušnost  začátečníků.Potom  jsem měla připravenou obedience,přednášku o canisterapii,zkoušky povah a sranda závod v poslušnosti.
Martina Satinová,kamarádka a spolužačka měla na starost poslušnost pokročilou a tanec se psem.Chová belgické ovčaky a její fenka Alice je velmi šikovná nejen v tanci,ale také běhá agility a teď zkusila i coursing  a pochopila ihned.
Coursing zajišťoval obvyklý tým teta Jana,Gabča a její syn Erik ,dále strejda Roman se strejdou Jirkou a Martinem.
Obrany,stopy a poslušnost měla  Hanka Sklenaříková,která se věnuje briadům.
Agility vedla Eva Šulcová,takže zájemci,kteří se předem přihlásili na jednotlivé hodiny ,si mohli vybrat z opravdu bohatého programu.Na každou hodinu bylo 4-8 psů,aby měl výcvik smysl a zacvičili si všichni.V okolí byly louky a dvě hříště s pevným povrchem,když se po dešti nechtělo citlivějším jedincům lehat do trávy,bylo kam se přesunout.
Po příjezdu jsme byli rozděleni na družstva,každé mělo svou barvu a psi dostali slušivé šátky v příslušné barvě.Po ubytování začly první hodiny,bylo teplo a tak se psům moc nechtělo.Převažovali ridgebaci,ostatní plemena měla po jednom až dvou zástupcích - třeba briardi,leopardí pes,československý vlčák,stafbulíčci,německá doga,soft terier,osrstěný naháč,nova scot. duck t . retrívr,foxterier.Další den se běhal coursing,byla neděle a tu jsme se užívali s knížkou na sluníčku a poznáváním okolí.Večer byl závod družstev majitelů v atraktivních disciplínách jako je přetahování,běh s tenisákem na čele (ve dvojci),házení prezervativů naplněných vodou a další.Pro vítězné družstvo byly připraveny ceny v podobě plechovek piva a hraček pro psy.
V pondělí přišly další výcviky,zase hezky teplo,ale bylo vidět,že se všichni svým psům věnují,cvičí a pracují na tom,aby byli jejich psi ovladatelní.Někteří už měli složené i nějaké zkoušky.Večer jsme měli s Martinou,která se věnuji canisterapii v Hradci Králové připravenou malou přednášku s ukázkami.Děti,které byly na táboře s rodiči si to chtěly vyzkoušet a tak se společně s našimi psy váleli v hospodě po zemi a dělali polohování,klubíčko a seznamování.
V úterý opět výcvik,protože nebyla nachystaná louka na coursing  a večer stezka odvahy.Byla jsem první stanoviště a těch dvacet minut,co jsem čekala než půjde první dvojce bylo strašných.Noční les po dešti a má fantazie k tomu...co když přijde prase ! co když srny ! ježíš mi jsme u slovenských hranic ! medvědi to mají blízko!!! zachrání mě klubíčko?nevím asi bych omdlela strachem.Naštěstí nikdo nepřišel a kolem půl jedenácté začly chodit první lidé...uf.
Ve středu dopoledne další specialita v podobě orientačního běhu.Byly jsme s Martinou třetí stanoviště,kde se poznávaly plemena psů jako fl. bouvier,dandie d. terier,thajský ridgeback,beauceron,šiperka,grifonek,bladhaund.Na ostatních se dělaly uzly,poznávaly se stromy apod.Okolo byly borůvky a houby a tak jsme si to užily a po třech hodinách v lese byl k obědu výborný špenát.Odpoledne se běhal coursing a večer bylo vyhlášení vítězů orientačního běhu.Poté masíčko na grilu ..............mmmmm.
Ve čtvrtek byl celý den vyhrazen zkouškám povah a protože je dělalo 26 psů,zabralo to opravdu celý den,sem tam sprchlo,proto byly dvě přestávky.Účelem bylo simulovat různé situace,aby majitelé zjistili jak se při nich pes chová,čeho se bojí a na co by třeba zaútočil.První byl hlouček,který je na canister. zkouškách,pes obchází s majitelem skupinku a jednomu upadne berle,další rozevře deštník a poté jde pes do kruhu,kde ho všichni naráz vítají a hladí.Většina psů byla v pohodě jen někteří zkusili vycouvat a tesnější kruh jim byl nepříjemný,ale žádná agrese nebo zběsilý útěk,spíš jen nová situace,kterou pes ještě nezažil.Poté následovala prohlídka podobná té u veterináře - oči,uši,zuby,bříško a pohl. orgány.Potom podobná,ale v plášti s pachem desinfekce.Další situace byla odložený pes a okolo jezdil pomocník na dětské Tatře a pak psa překročil v oblasti zad.Psi se většinou báli hluku za zády,ale zase žádný útok.Pátá situace nechala chladným jen málo psů,běžící osoba,která upadla s rachotící taškou.Většinu psů se zlekla a někteří si chtěli i kousnout,ale do té tašky,která dělala kravál,ne do osoby.Tu šli většinou prohlídnout s vrtícím ocasem.Nakonec uvázaní u sloupu o samotě a okolo prošel člověk se psem a pak přišel jiný cizí a psa odvázal a odváděl na druhou stranu než se schoval majitel.Až na dva psi kteří opravdu nešli odvést,by se nechali ukrást všichni ostatní.Za odměnu dostali misku s párkem a zase jim ji cizí osoba chtěla vzít,žádný pes ji nebránil,jen smutně koukali,proč jim to někdo bere nebo snažili misku držet košem.Moc děkuji pomocníkům,kteří neúnavně jezdili na Tatře,padali (Martino   ), dělali hlouček a odvazovali psy.Bez nich by se to udělat nedalo.
zde fotky,za něž děkuji Pavle od Rustyho,je šikovná fotografka
a také zde 
autoři Lea a David od Bellis  -  http://bellis.box.cz.
Večer jsme si dali prasátko,které se mezitím rožnilo a protože zbylo,nechla jsem si i na stopu.
V pátek již byli psi i majitelé vyčerpaní a na završení perného výcviku byl připraven sranda závod podle ZZO a psi co neaportovali měli odložení za ztížených podmínek.První tři místa dostali pytel krmení Purina Proplan a krásné poháry .Zároveň se ještě závodilo na čas v agility a tam zase vítězové dostali krmivo Calibra.
V sobotu byl závod v coursingu a pak rozjezd domů.Fotečky přidáme časem,byla tam opravdu bezva parta bezproblémových lidí a psů.Moc se mi tam líbilo.Ubytování bylo v bungalovech nebo chatkách a psi v posteli nikomu nevadili a to bylo důležité.I jídlo bylo docela chutné.Takže pokud to půjde půjde příští rok jedeme zase.
Thaya si zkusila tanec se psem a celkem jí to šlo,byly jsme i na stopě,ale napadly nás vosy....Takže měla v podstatě taky dovolenou,kde nemusela nic dělat.Bydlela s Cairou a pořád ji někdo hladil a to jí ke štěstí stačí.Jani děkujeme.

Křesílková fotečka pro tetu Janu Zavadilovou


  Okolí       
Agility a coursing
 
Poslušnost
Obedience
Přednáška a ukázky
           
 

Dogtreking

je u nás jen pár let a má tu výhodu, že nepotřebujete žádné cvičiště ani lidi. Stačí postroj, vodítko, dobré boty, něco do bříška a k pití. Pravidla a přesné informace o výbavě jsou na stránkách www.dogtrekking.info , kde je také rozpis jednotlivých akcí. Chodí se dvě délky tratě long 80 - 100 km a mid 35 -50 km. Long je většinou s přespáním ve volné přírodě s potřebnou výbavou, ale jsou i takoví borci, kteří to ujdou za jeden den. Chodí se maximálně ve dvojcích, na startu dostanete itinerář s popisem trasy a podle mapy vyrazíte. Pes musí být celý závod na vodítku,i deální je připevnit si ho k bedernímu pásu, aby vás táhl. Hodí se k tomu obyčejné vodítko nebo s amortizerem , který tlumí nárazí a pruží. Na stránkách www.manmat.cz se dá sehnat vše potřebné pro tento sport. Pes většinou rychle pochopí o co jde a táhne, což zrychlí váš krok a i chůze je pohodlnější. Něž se na nějaký závod vyrazíte doporučuji ujít si pro představu 20 - 25 km. A podle toho , jak se budete oba cítit přizpůsobit trénink. O tomto sportu vyšla i knížka " Běh s vlky" , kterou napsal Jaroslav Monte Kvasnica, kde je příprava popsána. Diskuze o doktrekingu je zde .

S Thayou jsme si zašly dva dogtreky, první ve Šlapanicích o délce 35 km, který vedl okolím Brna. Byl dobře připraven, skoro vůbec jsme nebloudily, terén byl také příjemný a i počasí vyšlo. Na trati jsme šly střídavě s Gabkou a Ivou a skončily jsme na 23. místě. Na stránkách www.kkslapanice.com jsou informace o letošním závodě.

 

Šlapanický dogtrek 2006 Příprava na strart Šlap. dogtr. Na trati s Gabkou

Druhý byl ve Fryštáku, kde nás příjemně překvapilo hezké a čisté ubytování. Byl srpen a opět nám krásně vyšlo počasí, trať byla náročnější, přece jen Beskydy jsou trochu hory.A tak to bylo 37 km z kopce do kopce, ale nádherná příroda a okolí. Vše bylo bezpečně a pečlivě nachystané. Tentokrát jsme se polepšily a došly jsme 13. Ale i kdybychom přišly poslední, nevadí, stálo to za to. Tělo máte plné endorfinů a okolo parta lidí, která si na nic nehraje a všichni mají stejné puchýře a bolavé nohy. Až se naše smečka obnoví a budu mít mladého a zdravého psa, budu pokračovat...

Dogtrek Fryšták Dogtrek Fryšták Dogtrek Fryšták

 

                                                                                                                                      
 

Výcvik poslušnosti
 


 

  Výcvik na táboře ve Zbraslavi 2006 
Obrana
 

První obrana na táboře ve Zbraslavi První obrana na táboře ve Zbraslavi            


 

        
 

 

Coursing
Velmi oblíbený sport, protože pes se unaví a vyběhá zatím co páníček jen vypouští a chytá. Thaya byla na prvním tréninku kolem 7 měsíce. Nejdřív jsem ji nosila v náruči okolo trati a koukala na psy a na střapec. Brzy pochopila a pomalu po kouscích zkoušela běhat sama. Moc jí to bavilo.Venku pak lovila Tesco tašky, když zrovna foukal vítr a na nějakou jsme narazily :-) Běžela pak ještě asi desekrát, ale musely jsme toho  bohužel nechat.... Coursing je skvělá zábava obzvlášť pro psy se silným loveckým pudem, kdy se můžou bezpečně vyřádit neškodným způsobem. Chodily jsem na akce
Brněnského coursing klubu.  
Poznaly jsme nové kamarády, zažily spoustu legrace a přátelství vydrželo i když už běhat nechodíme. Že Jani :-)